کمپین تبلیغاتی شرکت Dove

تبلیغ محصول و ارتقا فروش چیست (sales promotion)

ارتقا و افزایش فروش تعهدی است که یک شرکت برنامه‌ریزی و طراحی جهت فروش بهتر محصولات و متقاعد کردن خریدار بر عهده دارد. sales promotion به روشهای گوناگون وجود دارند، ولی هدف مشترک و اصلی آن‌ها تبدیل مخاطب به مشتری است و البته متقاعد کردن مخاطب برای خرید.

تبلیغ محصول و ارتقا فروش چیست (sales promotion)

تبلیغ محصول و ارتقا فروش (sales promotion) چیست

ارتقا و افزایش فروش

تبلیغ محصول و ارتقا فروش ( sales promotion ) یکی از راه‌های استراتژی مارکتینگ است اما اغلب با تبلیغات اشتباه گرفته می‌‌شوند. در حقیقت این دو مقوله از هم جدا و متفاوت هستند.

تبلیغات طبیعتاً عاطفی است و مشتریان را برای خرید محصولات یا خدمات از طریق تصاویر ، صداها و یا تجربیات جذاب دعوت به خرید می‌کند. در مقابل ، تبلیغ فروش ، در ذهن و منطق مشتری تجدیدنظر را القا می‌کند.( به‌ عنوان‌ مثال یکی بخر ، دوتا ببر) این مقوله در ذهن مخاطب کاملاً قابل اندازه‌گیری است.

انواع مختلفی از فعالیت‌های ارتقا فروش وجود دارد که می‌توانید در ادامه آن‌ها را بررسی کنید. فعالیت‌های ارتقا فروش در هر دو بازار مصرف‌کننده و کسب‌وکار  مشترک است و می‌تواند به مشتریان خود در روند تصمیم‌گیری کمک کند.

تبلیغ محصول و ارتقا فروش چیست (sales promotion)

اگر شما یک محصول جدید را تبلیغ می‌کنید ، فرصت امتحان کردن آن را به‌صورت رایگان به مخاطبانتان بدهید ، مردم چیزی را دوست دارند که قبل از خرید آن را امتحان کنند و  به مزیت‌های آن نسب به دیگر محصولات پی ببرند و بر اساس آن اقدام به خرید نمایند.

تبلیغ محصول و ارتقا فروش چیست (sales promotion)
۱-هدیه‌های رایگان بر روی فروش و خدمات:

پرواضح است که روش‌های زیادی برای استفاده از تکنیکهای خاص تبلیغ(promotion) وجود دارد. به‌عنوان مثال در یک رستوران پیشنهاد دسر رایگان همراه با خرید یک غذای اصلی را می‌توانیم داشته باشیم.

در یک فروشگاه لوازم الکتریکی می‌توانیم به ازای هر خرید ، باطری رایگان به مشتری هدیه دهیم. یک شرکت تبلیغات پیامکی به ازای هر خرید به مبلغ ۱۵۰ دلار ، ۱ ساعت ارسال رایگان پیامک را به مشتریان خود اهدا ‌کند.

۲-نمونه رایگان فروشگاه‌ها( free sample)

فروشگاه  Costco از یک روش بسیار موفق استفاده کرد. با تأمین کردن نمونه‌های رایگان از محصولاتشان برای همه مشتریان در فروشگاه‌ها، صرف‌نظر از اینکه آن‌ها چیزی را خریداری کنند ، اهدا می‌کند، که این روش باعث تشویق مشتریان می‌شود

، تا محصولاتی را که ممکن است قبلاً در نظر نگرفته‌اند را خریداری نمایند. تجارت‌های کوچک بودجه‌ای به  اندازه فروشگاه Costco  ندارند اما می‌توانند برای مشتریان خود نمونه‌های رایگان را تأمین نمایند.

آیا شما محصول جدیدی را تولید کرده‌اید و سعی درفروش آن را دارید؟ بهترین کار در این مرحله این است که نمونه‌ها را جهت ارائه در محل فروشگاهی خود قرار دهید.

این روش بهترین راه برای فروش مواد غذایی است اما می‌تواند برای مواردی مانند لوازم‌آرایشی و بهداشتی شامل لوسیون‌ها، عطر  و یا محصولات آروما تراپی برای سالن‌ها ، اسپاها و … هم بسیار مناسب باشد.

۳-تخفیف بر روی قیمت‌ها:

جامعه مصرف‌کننده،تخفیف بر اجناس باکیفیت بالا را خواهانند. به‌عنوان مثال ، جمعه سیاه ، دوشنبه سایبری که سال‌های پی‌در‌پی این امر را ثابت می‌کند، قیمت‌های مناسب رو به پایین ، مصرف‌کنندگان را دیوانه می‌کند.

نکته قابل‌توجه دراین‌بین این است که شما به‌عنوان کارفرما و صاحب کسب‌وکار ، رویدادهای مهم سال و تعطیلات ملی و جهانی را در نظر داشته باشید و با تعبیه پیشنهادهای ویژه آمار فروش خود در این زمان ها افزایش دهید.

۴-تبلیغات مشترک:

درزمانی که یک شرکت ، دارای چند برند در یک صنعت و یا حتی در صنعت‌های مختلف است، تبلیغات مشترک گزینه مناسبی است. بطور مثال برخی از محصولات برند خود را در یک پکیج

به‌عنوان هدیه و معرفی آن محصول در اختیار مخاطب قرار دهید. بدین‌صورت شما برای معرفی محصول جدید برند خود ، بدون هیچ‌هزینه‌ای تبلیغ مفید انجام داده‌اید.

۶-مسابقات رسانه‌های اجتماعی( social media contests)

با خرید یک محصول ، مصرف‌کننده وارد این پیشنهاد تبلیغی شما می‌شود. چنین تبلیغاتی به‌ویژه در مورد اقلام غذایی مانند چیپس ، سودا، چایی و ….. که جوایز ویژه کسب‌وکار در داخل بسته‌بندی قرار می‌گیرد .( کدهای ارائه‌شده روی در بطری‌های نوشیدنی بسیار محبوب هستند.)

اما شما می‌توانید همین کار را با صفحات فضای مجازی مثل فیس بوک و یا نمایش مشخصات عمومی در اینستاگرام انجام دهید تا مشتریان جدید علاقه‌مند به نوع کسب‌و‌کار شما شوند.

۵-هدیه‌ها و کوپن‌های خرید(vouchers and coupons)

اصولاً این کوپن‌ها به‌صورت پیشنهاد و تبلیغات در روزنامه‌ها ، مجلات یا بسته‌های محصولات ارائه می‌شود. علاوه بر چاپ در نشریات ، این کوپن‌ها به‌صورت ایمیل‌های تبلیغاتی ویژه نیز ارسال می‌شود و یا به‌عنوان تشکر‌نامه برای مشتریان

دائم ، یا برای تبریک سال نو و در مواقع خاص جهت تبریک تولد، سالگرد و … و یا حتی به‌عنوان تشکر برای مواقعی که مشتریان از وبلاگ یا خبرنامه شما بازدید می‌کنند یا مطلبی را به اشتراک می‌گذارند ، استفاده نمایند.

تبلیغ محصول و ارتقا فروش چیست (sales promotion)

در این مقاله سعی بر این بود تا به نکات ریز و اساسی در مقوله تبلیغات مثبت اشاره شود. امید به آن است که این مقاله هرچند کوتاه برای کسب‌وکار و تجارت شما مفید بوده باشد.

در صورتیکه این مطلب برای شما مفید بود این مطلب را لایک کنید ، اظهار نظر شما به ما انرژی بیشتری برای ادامه راه میدهد. 3

تبلیغ محصول و ارتقا فروش چیست (sales promotion)

جامعه مصرف‌ کننده ، تخفیف بر اجناس با کیفیت بالا را خواهان هستند

اگر شما یک محصول جدید را تبلیغ می‌کنید ، فرصت امتحان کردن آن را به‌صورت رایگان به مخاطبانتان بدهید

اصلی dove هدایا

تبلیغ محصول و ارتقا فروش چیست (sales promotion)

تبلیغ محصول و ارتقا فروش چیست (sales promotion)

3